Su arıtma cihazları ile ilgili sitelere girdiğiniz de karşınıza çıkan bir terim vardır, ters ozmoz terimi… Bu yazımızda ters osmoz sistemi nedir bu konuda bilgilendirme yapacağız.

Woongjin Eversky markasının su arıtma cihazlarında, suyun arıtılma işlemi ters ozmoz teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir. Temiz ve sağlıklı suyun elde edilmesinde tüm dünyaca kabul görmüş yöntem olan ters osmoz, şebeke suyunda bulunması muhtemel fiziksel, kimyasal ve mikrobiyal unsurların tutulması için geliştirilmiş bir filtreleme sistemidir.

Bu makalemiz ters osmoz (reverse osmosis) hakkında daha önce hiç deneyimi olmamış yada çok az deneyimi olmuş kişiler ve ters ozmoz konusunda bilgi edinmek isteyen kişiler için hazırlanmış bir makaledir.

Ters Osmoz Nedir?

Ters osmoz, yarı geçirgen bir zardan (membran) suyu basınç altında iterek kirleticilerin büyük bir çoğunluğunu sudan çıkarmak için kullanılan bir teknolojidir.Ters osmoz işleminde herhangi bir kimyasal yöntem uygulanmadan sadece fiziksel bir işlemle suyun arıtılma işlemidir. İlk olarak Amerika’da sağlıklı ve temiz su üretmek için kullanılan yöntem, gemilerde deniz suyundan içme suyu elde etmek için kullanılırken, günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle evlerimizde kullanabilen bir teknoloji haline gelmiştir.İlaç ve gıda sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aslında osmoz süreci doğanın kendisinde olan bir sistemdir, şöyle ki, osmoz; suyun az yoğun ortamdan çok yoğun ortama emilme durumudur. Ters ozmoz ise bu sürecin tam tersini, yani yüksek yoğunluklu ortamdan düşük yoğunluklu ortama basınçla temiz su ayrıştırma yöntemidir.

Osmoz Nedir - Ters Osmoz Nedir
Osmoz Nedir – Ters Osmoz Nedir

Bir görselle osmoz nedir anlatmak isteriz. Yukarıda yer alan u şeklindeki deney tüpünde yarı geçirgen membran (zar) tam ortaya konulmuştur. Sol tarafta tuzlu su yani yoğun ortam, sağ tarafta temiz su yani az yoğun ortam bulunmaktadır. Doğanın kanunu gereği, Su az yoğun ortamdan çok yoğun ortama doğru emilecektir. Gördüğünüz gibi suyun akışı ok yönünde sağdan sola olmaktadır.

Yarı geçirgen zarın daha net anlaşılması için birkaç basit örnek verelim. Evlerimizde pencerelere taktığımız sineklik örneğinde olduğu gibi, hava gözeneklerde giriyor, lakin sinek ve daha büyük parçaların içeri girişine olanak tanınmıyor. Yine başka bir örnek olan gore-tex kumaşıdır. Goretex kumaşlar, su buharının geçmesine izin vermekte ama suyun geçisine izin vermemekte böylece ayakkabılar yada bu kumaştan yapılan kıyafetler su geçirmemekte.

Ters osmoz
Ters osmoz

Yukarıda yer alan görselde ters ozmoz süreci gösterilmiştir.Sol kısımda yer alan tuzlu su yani yoğun ortama bir basınç uygulanarak, yarı geçirgen membran zardan %99 oranında partiküllerin kalmasını ve temiz suyun geçmesini sağlamaya çalışmaktır.

Osmoz süreci doğada kendiliğinden oluşan bir sistemdir, ters ozmoz ise fiziksel bir etkiyle olayın tersine döndürülme işlemidir. Su arıtma cihazlarında kullanılan filtrelerde yarı geçirgen membranlar kullanılmaktadır ve sudaki kirleticilerin filtrenin gözeneklerin de takılıp kalması esasına göre çalışmaktadır. Bu olayı kendi şebeke suyumuz olarak düşünürsek, su arıtma cihazı kullanılmadığında suyun içerisinde ki her türlü partikül, gözle görülmez bir şekilde içme suyu olarak bir şekilde vücudunuza girmiş olacak. Ama su arıtma cihazı sayesinde suda ki zararlı parçacıklar, hiç bir kimyasal yöntem olmadan tamamen suyun basınç etkisiyle filtrelerden geçirilerek çok daha sağlıklı bir hale getirilme işlemidir.

Woongjin Eversky Bursa Şubesi olarak, Bursa su arıtma cihazları hakkında detaylı bilgi ve filtrelerimizi yakından görmek için ofisimize bekler ve detaylı bilgi almak için danışmanlarımızla yüzyüze tanışmaya davet ediyoruz.

Leave a comment

Web Tasarım Prusa Seo tarafından yapılmıştır.